Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Έπνιξε Κομίνη και ΠΑΟΚ στο λιμάνι το βαθύ!

Έπνιξε Κομίνη και ΠΑΟΚ στο λιμάνι το βαθύ!

O Ολυμπιακός κέρδισε το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 1-0. Οι ερυθρόλευκοι πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και πάνε στη Λεωφόρο με ανεβασμένη ψυχολογία ώστε να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί στο Πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και με κύρια στοιχεία το πάθος και τη δύναμη έφτασε στην πολυπόθητη νίκη. Ο ΠΑΟΚ δεν απείλησε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δείχνοντας ότι έχει καταβληθεί από το άγχος και την πίεση.

Ο ανεκδιήγητος ρέφερι Κόμινης έκανε τα πάντα για να κρατήσει ζωντανή την ομάδα της Θεσσαλονίκης και ειδικά μετά το 1-0 προσπαθούσε να βάλει τον ΠΑΟΚ μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού σφυρίζοντας τραβηγμένα από τα μαλλιά φάουλ.

Mvp της αναμέτρησης ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Βέλγος αμυντικός Ένγκελς ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σισέ, ο οποίος ήταν πραγματικός ογκόλιθος στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε περισσότερο από τον αντίπαλό του, με βάση την εικόνα του αγώνα, και, πλέον, επέστρεψε για τα καλά στη μάχη του τίτλου. Η πρώτη ήττα του «Δικεφάλου του Βορρά» στο πρωτάθλημα ήρθε με… φυσιολογικό τρόπο. Πέρα από 10 λεπτά στο ξεκίνημα του ματς, η ομάδα του Λουτσέσκου αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στις στημένες φάσεις, ενώ επιθετικά σε όλο το 90λεπτο δεν έβγαλε ούτε μία «καθαρή» ευκαιρία

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Κίτρινες: Σισέ, Ανδρούτσος, Πάρντο, Οφόε – Μάτος, Πρίγιοβιτς, Τσίμιροτ

Οι ενδεκάδες:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Σισέ, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε, Φορτούνης (86΄ Ζντιέλαρ), Ανδρούτσος (69΄ Μάριν), Πάρντο, Ανσαριφάρντ (89΄ Τζούρτζεβιτς)
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ (79΄ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο (62΄ Σάκχοφ), Ελ Καντουρί, Μακ (69΄ Κάμπος), Βιεϊρίνια , Πρίγιοβιτς

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Έχοντας βγει αλώβητος και νικητής από τα τελευταία ντέρμπι ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα την πορεία ...