Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Άμυνα ατσάλι και άνετη πρόκριση στον τελικό

Άμυνα ατσάλι και άνετη πρόκριση στον τελικό

Ο Ολυμπιακός νίκησε 70-56 τον Ερυθρό Αστέρα στον ημιτελικό του δεύτερου International Tournament που έγινε στο Ηράκλειο της Κρήτης. Αντίπαλος στον τελικό του τουρνουά η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έδειξαν τις προθέσεις τους, ιδιαίτερα αμυντικά, κρατώντας τους Σέρβους στους δέκα πόντους για το (19-10) της πρώτης περιόδου. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με μπροστάρηδες τους Μιλουτίνοφ και Ρόμπερτς πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +17 (39-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Θρύλου δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακοί αμυντικά, αλλά δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά. Το ίδιο συνέβη και στην τελευταία περίοδο με το ματς να τελειώνει 70-56 υπέρ των Πειραιωτών.

Εκτός δωδεκάδας έμειναν οι Πρίντεζης, Αρσενόπουλος και Τολιόπουλος.

Δεκάλεπτα: 19-10, 39-22, 53-38, 70-56.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 6 (3ασ), Αγραβάνης 8, Μιλουτίνοφ 16 (8ριμπ), Στρέλνιεκς 6 (2), Τιλί 4 (7ριμπ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 10 (5ριμπ, 1τριπ, 3ασ), Μπόγρης 6 (3ριμπ), Τόμπσον 6 (1).

Ερυθρός Αστέρας (Αλιμπίγεβιτς): Kέσελ 3 (1), Ραντίσεβιτς 5, Ντάγκουμπιτς 3 (1), Λαζάρεβιτς, Φελντέιν 7 (1), Γιάνκοβιτς, Άντιτς, Ρότσεστι 3, Λεσόρτ 14, Μπιέλιτσα 16.

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Μποτία:” Ένα λάθος μπορεί να το πληρώσεις ακριβά”

Διαβάστε τι δήλωσε ο Αλμπέρτο Μποτία, μία μέρα πριν από τον αγώνα με τη Μπαρτσελόνα ...